Nově nabízím možnost zakoupení dárkového poukazu na masáž v hodnotě 500, 850 nebo 1100 Kč. Podrobnosti zde ›

O mně

Mým hexagramem z pohledu čínské astrologie je č. 10 – Vykročení a jak píše ve svém překladu Oldřich Král, na cestě vzhůru je třeba udělat někdy i krok, který nám připadne značně riskantní. Bylo jich dost a tento web je jedním z nich, ale cesta se skládá právě z těch Vykročení, co krok, to cesta.  

Zdeněk Matouš Vainar

Buďme sami k sobě vlídní a chápaví. Jsem tu, abych vám byl nápomocen.

Narodil jsem se 27. 1. 1967 v Rokycanech ve znamení Vodnáře a v čínském znamení ohnivého Koně. Snad odtud, kdo ví, pramení moje citlivost na lidi a okolí kolem mě, která se projevila až dlouho poté, co jsem studoval průmyslovou chemii a elektrotechniku. Doba přijímání starých vzorců žití se začala měnit s koncem komunistické vlády a otevřením dveří novým větrům. Tím hlavním – a záměrně píši ne jediným – byl taoismus. Jeho principy nazírání na svět v podobě ne-konání (wu-wej), začlenění člověka do koloběhu přírodních sil a jeho žití v souladu s těmito zákony, jeho vnímání člověka a okolního světa jako soubor navzájem na sebe působících sil, jeho tak odlišný pohled na medicínu a osobní kultivaci, byly pro mne tím, co zavřelo jednu kapitolu života a nastartovalo tu druhou. Začal jsem studovat taoismus, feng-shui, zabývat se čínskou medicínou a zároveň mne koloběh světa poslal tvořit interiéry.

V soustavě kroků

Zde bych mohl udělat tečku za celým psaním o sobě, ale na taoismu je to zvláštní, hezké i těžké zároveň, že si nemůžete říci „zde budu používat principy Taa a zde ne“. Pokud je opravdu žijete, pronikají vaším celý životem, pronikají vámi jako neviditelná vlákna pavučiny a pod nánosy zvyků a starých forem myšlení odhalují to skutečné. Tak se probouzelo vše, co spalo, vše, co jsem v sobě jen ve střípcích nejasně cítil. A zde se proměnil i můj osobní život. Od té doby jsem prošel různé cesty s různými lidmi, od léčitelů po duchovní učitele, učil jsem se od nich západní astrologii, čínskou astrologii, numerologii, čínskou medicínu, cvičení Čchi-kungu a Tchaj-ťi, rozvíjel práci s energiemi, rozšiřoval své chápání o učení budhismu, starých řeckých filozofů, zenu, hinduismu, kabaly, lamaistického buddhismu jako i též v zásadní míře křesťanství, ke kterému jsem se v dalších létech hlásil a hlásím nadále i svým křestním jménem Matouš. A též mě učili přijímat. Přijímat sebe a svět jaký je. A nechtít ho chápat ani měnit. A pak, možná se svět změní. Anebo vy?

V koruně stromu

A tak vznikla Koruna Stromu a já v ní. Když se díváte na strom, vidíte mnoho jednotlivých větviček, některé směřují k nebi, některé k zemi, jedny na sever, jedny na jih, jedny jsou silné, druhé slabší, ale dohromady tvoří Korunu Stromu. Sedíce v ní a obklopen myriády projevených jevů Prázdnoty, jsem jsoucí na cestě a spokojený. Nemá smysl psát zde o všech směrech a milnících mého života. Zmiňuji se o nich hlavně proto, aby byl obraz celistvý. Už Hermes Trismegistos psal: „Jak nahoře, tak i dole.“ Tedy v parafrázi: „jak navenek, tak i uvnitř; jak uvnitř sebe sama, tak i ve vnějším světě projevení.“ Vše je jako zrcadlo, vše je jedno, vše je nekonečné Tao.

S úctou k Tao i k vám
Zdeněk Matouš Vainar

Vyšlo v médiích

Celostní medicína 1

Rozhovor pro Celostní medicínu (1. část)

Jak se dostat do bodu nula, který léčí. Rozhovor pro web celostnimedicina.cz z 7. 2. 2020.

Celostní medicína 2

Rozhovor pro Celostní medicínu (2. část)

Zažít jen vteřinu bez mysli je dar nad dary. Rozhovor pro web celostnimedicina.cz z 14. 2. 2020.

Nový Fénix

Rozhovor pro Nový Fénix

Moc a síla Tao. Rozhovor pro časopis a web novyfenix.cz 4/2020.

Život jako umění

Rozhovor pro Život jako umění (1. část)

Rozhovor o duši, egu a vesmíru. Rozhovor pro web zivotjakoumeni.cz z 19. 5. 2020.

Život jako umění 2

Rozhovor pro Život jako umění (2. část)

Žít v rovině rozumu je žít v rovině strachu. Rozhovor pro web zivotjakoumeni.cz z 25. 5. 2020.

Kniha Nové terapeutické směry

Kniha: Nové terapeutické směry

Kniha se zaměřuje na spirituální rozvoj člověka pomocí nejrůznějších technik – od terapií přes design až po stravu. Napsala Jana Sýkorová a 12 spoluautorů. Nakladatelství Plot, 2014.

Spolupracujeme

Centrum Sawa Nymburk logo

Centrum Sawa Nymburk

Rozvojové centrum, které nabízí osobní konzultace a masáže a kde se můžete účastnit
cvičení kurzů – přednášek.

Statek Slunečnice logo

Statek Slunečnice

Duchovní centrum plné života, bez předpojatosti a „jediné správné“ cesty… Místo plné lásky a přijetí. Místo, pro
přednášky cvičení kurzy.

 

DuCLAIR design logo

Studio DuCLAIR

Osobní firma a lidé, jež pro mne vytváří a ošetřují webové stránky a zajišťují navazující služby v oblastech
designwebgrafika.

Ozvěte se mi

10 + 1 =

Adresa

Na Klaudiánce 784/28
147 00 Praha 4 - Podolí

Provozní doba

Na objednávku